Szász Károly állítása szerint csak az önkormányzati illetményéből él (és a nyugdíjából, mondjuk), ám több mint negyvenmilliós tartozását három év alatt azért sikerült 8,6 millióra lefaragnia. Gazdasági csoda történt a baloldali vezetésű VI. kerületben? A DK-s képviselő azt nyilatkozta a Mandinernek, hogy nincs semmilyen takargatnivalója, adósságát volt feleségével közösen rendezték.
Cikkünk frissült.
Vajon miből élhet a terézvárosi DK képviselője, idősügyi tanácsnoka: Szász Károly? A Moszkvában is végzett politikus 10 éve költözött a kerületbe, és egészen a legutóbbi önkormányzati választásokig nyugdíjas éveit töltötte itt a feleségével együtt.
Életrajza szerint korábban tervező-mérnökként dolgozott, de megfordulhatott az Andrássy út 60-ban is a Chemokomplex nevű külkereskedelmi vállalat munkatársaként, mivel itt volt a civil, valamint katonai felhasználásra alkalmas vegyipari termékeket értékesítő cég főhadiszállása. Ezen időszak alatt szerezte meg a mérnök-üzletkötő képesítését. A rendszerváltás után előbb saját kereskedelmi vállalatot alapított, majd a kaposvári kórház, később a fővárosi Heim Pál gyermekkórház gazdasági részlegénél kötött ki.
2019-ben azonban Soproni Tamás momentumos polgármester oldalán beszállt a kampányba és a DK színeiben, saját, 6-os körzetében meg is nyerte a választásokat. Azóta képviselőként részt vesz a Humán, a Tulajdonosi, illetve a Környezetvédelmi Bizottság munkájában, mindemellett idősügyi tanácsnoki posztot is betölt.
Szász állítása szerint a választásokig szerény körülmények között élt. Egy Facebook-hozzászólásban például, amelyet korábbi szövetségese és képviselőtársa, Bálint György intézett felé, az szerepel, hogy az egyik testületi ülés szünetében Szász azt hangoztatta: két évvel ezelőtt még 38 ezer forintos segélyből élt. Egy másik alkalommal, amikor a Magyarországi Ukrán Görög Katolikus Egyház Alapítvány „koordinációs irodájának” elhelyezéséről tárgyaltak a képviselők, a Gyurcsány-párti politikus maga jelentette ki, hogy a jegyző találjon megoldást díjmentes megoldásra; és nem igazán érti, miért kell emiatt az ügy miatt elvenni a fizetése felét.
Sajnos én ebből élek, nekem nincsen egyéb forrásom” – fogalmazott.
Szásznak cikkünk publikálásakor csak a 2021 és 2022 januárjában szignózott vagyonnyilatkozata található meg a terézvárosi önkormányzat honlapján. 2020-as azért nincs fent, mert azt információink szerint visszakérte. (Mások mellett erről is kérdeztük levélben a politikust, aki később azt írta a portálunknak, nem kérte vissza, hanem a Polgármesteri Hivatal juttatta vissza hozzá a dokumentumot.)
Az Ittlakunk.hu VI. kerületi kiadásának oldalán viszont találtunk egy cikket ’21 márciusából, amelyben az áll: a baloldali politikus nevén „az egy évvel korábbi nyilatkozathoz hasonlóan sem ingatlan, sem nagyobb ingóság nem szerepel. Tavaly még találtunk a nyilatkozatban egy 40, 7 milliós banki kölcsönt, ezt az ideiben nem láttuk”.
Az Ittlakunk.hu szerkesztői azért sem találhattak tartozásra utaló nyomokat, mert a ’21-ben szignózott, önkormányzat oldalára feltöltött dokumentumból mind a második, mind a negyedik oldal hiányzik. (Mint lentebb olvashatják, Szász állítása szerint az érdeklődésére elismerték a Hivatalban, hogy hibáztak, valamint pótolni fogják hiányzó oldalak feltöltését.) Az egy évvel később beadott vagyonnyilatkozatban pedig már csupán 8 millió 650 ezer forintnyi tartozás szerepel.
Adódik tehát a kérdés:
miközben állítása szerint a képviselői illetményéből él (ez nettó 307 ezer forintot jelent), amely értelemszerűen nem elegendő ahhoz, hogy év tízmillióval csökkentse a tartozását? Még akkor sem, ha a bruttó 170 ezres nyugdíját hozzávesszük.
Írásban fordultunk a baloldali képviselőhöz, megtudjuk, igaz-e azon értesülésünk, ami szerint visszakérte 2020-ban szignált vagyonnyilatkozatát? Az egy évvel későbbi dokumentumban miért csak a páratlan oldalak lettek feltöltve? Miként tudta ilyen hamar több tízmilliós tartozását 8,6 millióra?
Október 5-én 16 órakor elküldött kérdéseinkre október 7-én 17 órakor érkezett válasz a DK-s képviselőtől. Ezt szó szerint közöljük:
„Cikkükben sugalltakkal szemben – semmilyen takargatnivalóm nincsen, jövedelmem átlátható.
2020-as vagyonnyilatkozatomat nem kértem vissza, azt a Polgármesteri Hivatal – csakúgy, mint a többi képviselőtársamnak – visszajuttatta hozzám. A vagyonnyilatkozat feltöltése a Hivatal feladata, ők érdeklődésemre elismerték, hogy annak idején ők hibáztak azzal, hogy csak minden második oldalt töltötték fel, és ígéretet kaptam, hogy a lehető leghamarabb a hiányzó oldalakat is feltöltik.
A fentieken túl tájékoztatom, hogy 12 millió forintnak megfelelő kereskedelmi banki devizahitel tartozásom emelkedett az évek során 32 millió forintra, amely más hitel tartozásokkal együtt tett ki 2019-es önkormányzati képviselővé választásomkor leadott vagyonnyilatkozatomban feltüntetett 40,7 millió forintot. Tekintettel arra, hogy kisnyugdíjas vagyok, a követeléskezelő többszöri egyeztetést követően ajánlatot tett a tartozás rendezésére. Az ajánlatot – volt feleségemmel, mint adóstárssal közösen – elfogadtuk és a tartozást rendeztük. Így csökkent le a pénzintézettel szemben fennálló tartozásom 2020 évvégre 8,65 millió forintra.”
Nyitókép: Facebook